فرم جستجو

استاد حوزه، راهکارهای تقویت اخلاص را تبیین کرد

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان راهکارهای تقویت اخلاص پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به بیان راهکارهای تقویت اخلاص پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، درس اخلاق ویژه اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز یکشنبه در سالن آمفی تئاتر ساختمان شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین «هادی حسینخانی»، مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره) به سخنرانی پرداخت.

استاد اخلاق حوزه که در جلسه گذشته به اهمیت اخلاص و نشانه ها و راه های ایجاد اخلاص در درون انسان اشاره کرده بود، در این جلسه به بیان راه های تقویت اخلاص پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین حسینخانی به ۷ راهکار مهم جهت تقویت اخلاص اشاره و برای هر یک از راهکارها، آیه و یا روایاتی بیان کرد که در ادامه می‌خوانید:

 

راهکارهای تقویت اخلاص:

۱. تقویت یقین و معرفت خدای متعال؛

هرچه معرفت و یقین بیشتر شود انسان بیشتر معتقد می­شود به اینکه هر چه هست در ید قدرت خداوند متعال است. حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) فرمودند: «أَصْلُ‏ الْإِخْلَاصِ‏ الْيَأْسُ عَمَّا فِي أَيْدِي النَّاس؛ اصل اخلاص ناامیدی از آن چیزی است که در دست مردم است»‏ (عيون الحكم و المواعظ؛ ص۱۱۲).

 

۲. محبت به خدای متعال؛

 هر چه محبت به خدا بیشتر شود انجام افعال انسان بیشتر در جهت رضای الهی خواهد بود.

 

۳. تعدیل و کم کردن آرزوها؛

امام علی(علیه‌السلام) فرمودند: «قَلِّلِ‏ الْآمَالَ‏ تَخْلُصْ لَكَ الْأَعْمَال؛ آرزوهایت را کم کن، اعمالت خالص خواهد شد» (تصنيف غرر الحكم و درر الكلم ؛ ص۱۵۵).

 

۴. روزه گرفتن برای تثبیت اخلاص؛

حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) فرمودند: «جعل الله الصيام تثبيتا للإخلاص؛ خداوند روزه را برای تثبیت اخلاص قرار داد‏» (بلاغات النساء ؛ ص۲۸).

 

۵. بدگمانی انسان به نفس خود؛

امام علی(علیه‌السلام) در یکی از خطبه‌ها می‌فرمایند: «وَ اعْلَمُوا عِبَادَ اللَّهِ أَنَ‏ الْمُؤْمِنَ‏ لَا يُصْبِحُ‏ وَ لَا يُمْسِي إِلَّا وَ نَفْسُهُ ظَنُونٌ عِنْدَهُ و بدانید ای بندگان خدا: مؤمن شبانه روزش نمی­گذرد مگر آنکه نسبت به نفس خود بدگمان است» (عدة الداعي و نجاح الساعي ؛ ص۲۳۹).

 

۶. درخواست اخلاص از خداوند متعال در قالب دعا

امام سجاد(علیه‌السلام) در دعای ۴۴ صحیفه سجادیه می فرمایند: «ای خداوند از تو می­خواهیم این همه اعمال را از ریای ریاکاران و ... دور نگهدار».

 

۷. پنهان کردن اعمال نیک از جمله صدقات:

«إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقاتِ فَنِعِمَّا هِيَ وَ إِنْ تُخْفُوها وَ تُؤْتُوهَا الْفُقَراءَ فَهُوَ خَيْرٌ لَكُم اگر انفاقها را آشكار كنيد، خوب است! و اگر آنها را مخفى ساخته و به نيازمندان بدهيد، براى شما بهتر است!‏» (سوره بقره، آیه ۲۷۱)؛ بنابراین انسان باید اعمال خود را از ریا محفوظ بدارد. 

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

استاد حوزه: خضوع علمی از نشانه‌های اخلاص است
مدیر مرکز تخصصی امام خمینی(ره) نشانه‌های اخلاص و راه های ایجاد آن در درون انسان...
استاد حوزه، شرایط داشتن بصیرت را تبیین کرد
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینخانی در جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌...
جلسه درس اخلاق اساتید و طلاب جامعه‌الزهرا(س) برگزار شد
جلسه درس اخلاق اساتید و طلاب جامعه‌الزهرا(س) با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین...
نخستین جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(س) برگزار شد
نخستین جلسه درس اخلاق اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با سخنرانی حجت‌...