فرم جستجو

تاثیرگذارترین قشر بر آینده کشور روحانیت است

مدیر جامعه الزهرا(س) بر تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب در مورد حوزه و روحانیت تاکید کرد و بیان داشت: در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) گامهایی برای گردآوری و تحقق سخنان رهبری در خصوص حوزه علمیه خواهران برداشته شده است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مدنی در دیدار با نویسنده و دست اندرکاران رونمایی مجموعه ۱۵ جلدی «منشور روحانیت از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی» با اشاره به اینکه ارزش اثر در دو بعد محتوا و مولف سنجیده می شود گفت: این اثر از هر دو بعد ارزشمند است، از حیث مولف، اظهار نظرهای کسی جمع آوری شده که دیدبان جامعه و امت اسلامی است و نسبت به همه ظرفیت ها، تنگناها و مشکلات آشنایی کامل داردو همه عمرشان را در یک جهاد مستمر فراگیر برای تحقق اهداف روحانیت از تبعید و زندان تا رهبری جامعه اسلامی سپری کردند.

وی ادامه داد: این اثر از حیث موضوع و محتوا هم بسیار مهم است چرا که بی تردید تاثیرگذارترین قشر بر آینده کشور به صورت مثبت یا منفی روحانیت است و این مطلب موید روایی هم دارد. پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند:  «صِنفانِ مِن اُمَّتي إذا صَلُحا صَلُحَت اُمَّتي و إذا فَسَدا فَسَدَت اُمَّتي؛ الفُقَهاءُ و الاُمَراءُ. دو گروه از امّت من هستند كه اگر آنها درست شوند امّتم درست شود و اگر آنها فاسد گردند امّتم فاسد گردد؛ فقيهان و زمامداران.»

حجت الاسلام والمسلمین مدنی با اشاره به اینکه عناوین و سرفصلها نشان می دهد برای تدوین این اثر استقصای کاملی صورت گرفته است، بیان داشت: تایید این مجموعه از سوی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب بر وثاقت آن می افزاید.

وی اظهار داشت: خاطراتی که افراد از رهبری دارند می تواند تکمیل کننده این اثر باشد از این رو پیشنهاد می شود با اعلام یک فراخوان و جمع آوری خاطرات، این مجموعه تکمیل شود.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با بیان اینکه برخی موضوعات این اثر باید مورد بحث و مناظره قرار بگیرد تا در سایه تضارب آرا و گفتگوها به یک گفتمان تبدیل شود گفت: در این راه نباید نگران نظرات مخالف هم بود چرا که در این مناظرات علمی، دیدگاهی که استدلال قوی تری دارد مقبول و به گفتمان تبدیل می شود.

وی در ادامه بر تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب در مورد حوزه و روحانیت تاکید کرد و بیان داشت: در جامعه الزهرا(سلام الله علیها) نیز گامهایی برای گردآوری و تحقق سخنان رهبری در خصوص حوزه علمیه خواهران برداشته شده که مورد عنایت ایشان نیز واقع شده است.

وی در پایان از دست اندرکاران این اثر خواست تا با توجه به شرایط روز نسخه دیجیتالی این مجموعه را تهیه و در اختیار علاقه مندان قرار دهند.

گفتنی است، در ابتدای این دیدار حجت الاسلام علی گنج بخش خراسانی، گردآورنده مجموعه «منشور روحانیت از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی» توضیحاتی درمورد روند اجرای این پروژه ارائه داد.

۹ هزار صفحه سخنان رهبری درباره حوزه و روحانیت

وی گفت: منشور حوزه و روحانیت، مجموعه‌ مدون آرا و نظرات رهبر معظم انقلاب در موضوع مهم و حساس حوزه و روحانیت است که کار پژوهش و تدوین آن از نیمه‌ دوم سال ۱۳۸۶ در مؤسسه لوح‌وقلم آغاز شد و اکنون در ۱۵ مجلّد شامل بیش از ۹ هزار صفحه ارائه می‌شود.

این پژوهشگر حوزوی ادامه داد: این اثر، به عنوان کتاب مرجع دیدگاه‌ها و مطالبات رهبر معظم انقلاب در موضوع حوزه و روحانیت، راه را برای تولید آثار و استنباطات موضوعی، تحلیلی و ترویجی به‌ویژه تولید اسناد راهبردی و برنامه‌های عملیاتی، هموارتر و متقن‌تر خواهد کرد؛ هم اکنون گام های بعدی برای تحقق این مهم برداشته شده است و در حوزه آموزش، مدرسه فقهی عالی اسلام بر پایه مطالعات حوزه و روحانیت که در این منشور انجام شده راه اندازی شده است.

حجت‌الاسلام گنج‌بخش افزود: دستیابی و ارائه‌ حداکثری و جامع آرا و نظرات رهبر معظم انقلاب در موضوع حوزه و روحانیت، مورد تأکید جدی این پژوهش بوده است که برای این مقصود، بیانات و مکتوبات منتشرشده و منتشرنشده از ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ تا پایان سال ۱۳۹۵ مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفت.

وی با بیان این که ۲ هزار عنوان از سخنرانی ها و مکتوبات ایشان مورد پژوهش واقع شده است، گفت: در منشور حوزه و روحانیت، سه سرفصل حوزه، روحانیت و تعاملات بر اساس مطالبات رهبر معظم انقلاب، مورد بررسی تفصیلی قرار گرفته است.

این پژوهشگر حوزوی جامعیت، اتقان و وثاقت را از ویژگی های این اثر برشمرد و گفت: بخش قابل توجهی از این مجموعه برای نخستین بار است که منتشر می شود.

وی یادآور شد: این منشور با حضور علما و شخصیت های حوزوی در روز سوم اسفندماه که مصادف با سالروز صدور منشور روحانیت از سوی حضرت امام خمینی(ره) است رونمایی می شود.

حجت الاسلام گنج بخش خراسانی در پایان گفت: پژوهش و تدوین این اثر در مؤسسه‌ی لوح‌ و قلم انجام شده و از سوی انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظّم انقلاب اسلامی منتشر شده است.

 

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

بیانیه انتخاباتی مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها)
مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها)، بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع،...
مقاومت با راهبرد مردمی و بهره مندی از تفکر بسیجی تنها راه مقابله با دشمنان است
پیروزی غرورآفرین رزمندگان جبهه مقاومت در دفع تهدید دشمنان اسلام، مرهون توکل به...
معاونت‌های جامعه‌الزهرا(س) برنامه‌های جدیدی در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ دارند
مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در تشریح برنامه‌های سال تحصیلی جدید جامعه‌...
سرپرست جدید دانشکده الهیات و معارف اسلامی هدی منصوب شد
مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حکمی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسن وحدتی...