فرم جستجو

تمام وجود حضرت فاطمه(س) لبریز از ایمان است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: آنچه که ما به آن موظف به انجام آن هستیم و تنها در روز ارزیابی عظیم که تمام کارهای ما کنار می‌رود و فقط به آن پرداخته می‌شود، ایمان است که براساس آن ما را ارزیابی خواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز دوشنبه -۸ خردادماه- در دومین جلسه از سلسله جلسات « منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) » که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، بیان داشتند: یکی از مشکلات فرهنگی و اشتباهات رایج ما، عدم ترتیب، نظام‌مندی و رتبه‌بندی در ارزش‌ها، فضیلت‌ها و خوبی‌ها است.

 

متأسفانه موضوع خداشناسی در برنامه‌های تبلیغی مورد استقبال مردم قرار نمی‌گیرد

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) خاطر نشان کردند: تصور عمومی ما این است که ارزش‌ها و فضائل در جایی مانند خرمن انباشته شده و هر فردی می‌تواند از آن بهره مند شود؛ اما ارزش‌ها و فضائل، نظام‌مندی و رتبه‌بندی دارند، به طوریکه برخی ارزش‌ها مبنایی و برخی بنایی و یا روبنایی است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: بعضی از خوبی‌ها و فضایل دارای رتبه‌بندی هستند و در روایات نیز به این مسئله اشاره شده است؛ اگر رتبه بندی در بین فضائل و ارزش‌ها صورت نگیرد، مردم نمی‌توانند واجب و اوجب و یا حرام و حرام‌تر را تشخیص دهند، در حالیکه در مبانی دینی ما این رتبه‌بندی وجود دارد.

ایشان تصریح کردند: خداشناسی پایه همه و علوم، معارف و دستورات دینی ما است، اما مبلغان درباره این مسئله سخن نمی‌گویند، زیرا این موضوع مورد استقبال مردم قرار نمی‌گیرد و و سهم این موضوعات در برنامه های تبلیغی اندک است.

 

ارزش‌ها و حرام‌ها باید رتبه‌بندی شوند

مدیر جامعه الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: امروز مردم هم از برخی مباحث استقبال نمی‌کنند و ما به همین تناسب وقت برای مطالعه و بیان مطالب بنیانی همانند خداشناسی نمی‌گذاریم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: روضه امام حسین(علیه السلام) بسیار خوب است، ولی اگر تا نیمه‌های شب ادامه پیدا کرد و باعث قضا شدن نماز صبح شد، باید دید تکلیف آن چیست؟

ایشان در ادامه گفتند: ذهن جامعه‌ی ما نسبت به مسائل، رتبه‌بندی شده، ولی به اصل قضیه که حق‌الناس و حق‌الله است توجه نداریم، به طوریکه بسیاری موارد مانند گذاشتن وسائل توسط مغازه‌دارها در مسیر حرکت مردم، پارک کردن در جای نامناسب و موارد متعدد دیگر به راحتی در جامعه صورت می‌گیرد.

مدیر جامعه الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه باید ارزش‌ها و حرام‌ها رتبه بندی شوند، خاطر نشان کردند: ایمان مبنای بسیاری از مسائل است و اگر ایمان پایه بسیاری از کارها نباشد، همانند سراب است «کسرابِ بقیعة یحسب الظمئان مائاً»(سوره نور/آیه ۳۹).

 

تمام وجود حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) لبریز از ایمان است/ایمان باعث آرامش قلب انسان می‌شود

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به روایت «إِنَّ ابْنَتِي فَاطِمَةَ مَلَأَ اللَّهُ قَلْبَهَا وَ جَوَارِحَهَا إِيمَاناً وَ يَقِيناً الی مشاشها» از حضرت پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) در مورد حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: حضرت رسول(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) فرمودند: خداوند فرشته‌ای را مأمور فاطمه(سلام‌الله‌علیها) نموده و قلب او را لبریز از ایمان کرده است و این ایمان در جوارح او اثر گذاشته و تمام وجود فاطمه(سلام‌الله‌علیها) لبریز از ایمان است (بحارالانوار، جلد ۴۳ ، صفحه ۴۶).

ایشان افزودند: آنچه که ما به آن موظف به انجام آن هستیم و هیچ فردی در ارزیابی‌های شغلی‌مان به آن اهمیت نمی‌دهد و تنها در آن روز ارزیابی عظیم که تمام کارهای ما کنار می‌رود و فقط به آن پرداخته خواهد شد، ایمان است که براساس آن ما را ارزیابی خواهند کرد.

مدیر جامعه الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به اینکه ایمان، امنیت، امانت، ایمنی و امان همه از یک ریشه هستند، اظهار داشتند: ایمان برخی افراد تنها لقلقه زبان است؛ گاهی به قلب می‌رسد، اما قلب آرامش ندارد و تنها زمانی که قلب آرام است، به آن ایمان گفته می‌شود.

 

«ایمان به خدا»، «معاد»، «نبوت» و «امامت» چهار حوزه گستره ایمان است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: همه می‌دانیم خداوند متعال رزاق است ولی گاهی به برخی افراد که در جایگاه بالاتری نسبت به ما هستند، می‌گوییم: اول خدا، دوم شما؛ که این سخن نشان می‌دهد قلب مطمئن نیست؛ اما گاهی قلب آنچنان لبریز از ایمان است که در حادثه‌ای همچون عاشورا بدون در نظرگرفتن روضه و مصیبت‌های وارده، امام حسین(علیه السلام) در حالی که گرسنه، تشنه و زخمی هستند و ۸۰ زن و بچه را در میان دشمن گرگ‌صفت تنها می‌گذارند؛ در این حال باز به خداوند متعال عرضه می‌دارند: «الهی رضا برضائک، تسلیما بامرک».

ایشان در ادامه گفتند: گستره ایمان دارای چهار حوزه «ایمان به خدا»، «معاد»، «نبوت» و «امامت» است که حداقل و پایه ایمان است «آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْهِ مِن رَّبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللّهِ وَ مَلآئِكَتِهِ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ »(بقره/۲۸۵)؛ در جاهای دیگر ایمان‌های دیگری ذکر شده است و از این لحاظ دایره گسترده‌ای پیدا می‌کند و شناخت نبوت نیز دارای ابعاد مختلفی است.

مدیر جامعه الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بیان داشتند: در این دایره اول اگر انسان به اطمینان نرسیده باشد و دچار شک و تزلزل باشد، بسیار دچار مشکل می‌شود.

 

افزایش ایمان با شرکت در جلسات دینی و مذهبی محقق می‌شود

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به ماجرایی از امام رضا(علیه السلام) اشاره کردند و اظهار داشتند: زمانی که امام رضا(علیه السلام) در خراسان بودند، روزی در جمع یاران از لحظه مرگ، غسل و دفن «علی بن حمزه بطائنی» که از واقفیه بود، خبر دادند و بیان داشتند الان در قبر از او درباره «من ربّک و من نبیّک» سوال کردند و درست جواب داد و در جواب «من امامک» از امیرالمومنین(علیه السلام) نام برد و بعد از امام موسی بن جعفر(علیه السلام) توقف کرد و دیگر زبانش یاری نکرد که بگوید.

ایشان افزودند: علت ادامه پاسخ «علی بن حمزه بطائنی» به خاطر این بود که وی در امام موسی بن جعفر(علیه السلام) توقف کرده بود و قائل به امامت امام رضا(علیه السلام) نبود و ما در آن دنیا همان چیزی را می‌گوییم که در این دنیا به آن معتقد هستیم و سپس حضرت رضا(علیه السلام) فرمودند: با پاسخ ندادن او، ضربه‌ای به قبر او زدند که تا قیامت پر از آتش است.

مدیر جامعه الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پایان خاطر نشان کردند: ایمان همچون گل است و باید به آن رسیدگی شود و آبیاری این گل ایمان، بستگی به هر شخصی دارد که می‌تواند با شرکت در جلسات مذهبی و دینی محقق شود.

 

جهت دریافت فایل صوتی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت مشاهده فیلم سخنرانی این پیوند را فعال کنید.
 
 

مطالب مرتبط:

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

چهاردهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

پانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

شانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

هفدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

هجدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 
گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

فرصت‌شناسی حضرت زهرا(س) در شب‌های قدر
حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: پنهان بودن شب قدر برای استفاده از...
توافق در مسیر تکلیف، درسی بزرگ از سیره زندگی حضرت زهرا(س) است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: در بیان فضائل عملی امام علی(ع)، حضور تمام قد...
ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) مسئولیت داریم
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) با بیان اینکه ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س)...
عفاف و پاکدامنی در زندگی حضرت زهرا(س) در اوج درخشش است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: حضرت زهرا(س) در عین حال که در جامعه، حضور...