فرم جستجو

مدیر جامعه‌الزهرا(س): تأدیب نفس لازمه حضور در جامعه‌الزهرا(س) است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مدنی تأکید کردند: یکی از وظایف مجموعه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که در حوزه آموزش و تربیت است، تأدیب نفس و رعایت ادب و آداب است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه -۱۰ خردادماه- در چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کردند: روز گذشته یکی از مواعظ امام علی (علیه‌السلام) که به صورت عام بیان شده است، مورد توجه قرار گرفت که در حکمت ۱۵۰ نهج البلاغه آمده است.

 

همه ما موظف به عمل در حوزه اعمال فردی، اجتماعی و سازمانی و قراردادی هستیم

ایشان اظهار داشتند: حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) در این موعظه به ما یادآوری کردند که از کسانی مباش که بدون عمل صالح به آخرت اميدوار است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزودند: ما به عنوان خانواده جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از این موعظه برداشت کردیم که همه ما با تأسی به سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) موظف به عمل در حوزه اعمال فردی، اجتماعی و سازمانی و قراردادی هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شدند: هر روز با توجه به شواهدی که وجود دارد، بخشی از سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)  باقی می‌ماند که بر همین اساس، بخشی از مقدمات را حذف می‌کنیم و بیشتر به بخش پیام متمرکز می‌شویم.

 

موعظه حضرت امیر المومنین(علیه‌السلام) در حوزه آموزش و تربیت

ایشان به موعظه ویژه امام علی(علیه‌السلام) در حوزه آموزش و تربیت اشاره کردند و افزودند: ما که در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  به عنوان مجموعه آموزشی و تربیتی مشغول به فعالیت هستیم، مخاطب موعظه حضرت امیر المومنین(علیه‌السلام) در حوزه آموزش و تربیت هستیم.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  ادامه دادند: امام علی (علیه‌السلام) در این موعظه و در حکمت ۷۰ نهج البلاغه می‌فرمایند: «مَنْ نَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً فَعَلَيْهِ أَنْ يَبْدَأَ بِتَعْلِيمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تَعْلِيمِ غَيْرِهِ وَ لْيَكُنْ تَأْدِيبُهُ بِسِيرَتِهِ قَبْلَ تَأْدِيبِهِ بِلِسَانِهِ وَ مُعَلِّمُ نَفْسِهِ وَ مُؤَدِّبُهَا أَحَقُّ بِالْإِجْلَالِ مِنْ مُعَلِّمِ النَّاسِ وَ مُؤَدِّبِهِمْ؛ هر كه خود را در مقام پيشوايى مردم قرار دهد بايد پيش از تعليم ديگران، به تعليم خود بپردازد و پيش از آنكه به زبانش تربيت كند، با رفتار خود تربيت نمايد و كسى كه آموزگار و مربّى خود باشد بيشتر سزاوار بزرگداشت است تا آن كه آموزگار و مربى ديگران است».

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: اگر فردی در مقام تربیت مردم است، قبل از این که با زبان بیان کند، تربیت مردم باید با سیره عملی آن فرد باشد و رفتار و حرکت و بیان او مردم را تربیت کند.

ایشان بیان داشتند: شما دو شأن دارید، یک شأن شما این است در طریق آموزش و تربیت مردم هستید و شأن دیگر این است که در طریق تربیت و آموزش خود هستید که این شأن دوم، جلالت و عظمت بیشتری دارد و انسان باید به این شأن توجه ویژه داشته باشد.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گفتند: این فرمایش حضرت علی(علیه‌السلام) شاید تعبیر به معنای عام  را شامل باشد، اما ما از این فرمایش حضرت می‌خواهیم به خصوص ادب و شیوه ارتباط وارد شویم؛ تأدیب نفس هم دریافت اخلاق حسنه و هم حسن خلق است و هر دو را شامل می‌شود.

 

تأدیب نفس و رعایت ادب و آداب وظیفه ما در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) است

دکتر مدنی تأکید کردند: یکی از وظایف مجموعه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که در حوزه آموزش و تربیت است، تأدیب نفس و رعایت ادب و آداب است؛ ادب غیر از اخلاق است و به معنای رعایت ارزش‌ها و فضیلت‌ها و هنجار‌ها در ارتباط با دیگران است.

ایشان یادآور شدند: امروز بحث ارتباطات یکی از علوم روز است و رشته‌ها و گرایش‌های مختلف دارد؛ امروز دنیای غرب که اساس و مبنای آن بر مادیات است، اما به این نتیجه رسیدند که باید برای دنیای خود ارتباط درستی با طرف مقابل برقرار کنند و به بیانات مختلف این موضوع را بیان می‌کنند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  ادامه دادند: در دنیای غرب، الگوهایی مانند ما ندارند، آنجا بحث قیامت، پل صراط نیست، اما به این نتیجه رسیدند که برخورد‌ها حتی برای اصلاح امور دنیا و مادیت باید اصلاح شود.

 

همه ما نیازمند تأدیب هستیم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: ما به این سخن پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) که فرمودند: «أَقْرَبُكُمْ مِنِّی مَجْلِساً یَوْمَ الْقِیَامَةِ أَحْسَنُكُمْ خُلُقاً؛ نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، خوش اخلاق ترین شماست» و همچنین فرمودند: «مَا یوضَعُ فِی مِیزَانِ امْرِئٍ یَوْمَ الْقِیامَةِ أَفْضَلُ مِنْ حُسْنِ الْخُلُقِ؛ چيزى در روز قيامت در ترازوى سنجش اعمال انسان برتر از حسن خلق قرار نمی گیرد» باور داریم.

ایشان اظهار داشتند: همه ما نیازمند تأدیب هستیم و همه باید ادب شویم؛ همانطور که این موضوع درباره حضرت خاتم الأنبیا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) و امام علی(علیه‌السلام) و حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) صدق می‌کند.

 

شرط اول مدیریت، ادب است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  افزودند: امام صادق (علیه‌السلام) در کتاب شریف کافی می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَدَّبَ نَبِیَّهُ فَأَحْسَنَ أَدَبَهُ فَلَمَّا أَكْمَلَ لَهُ الْأَدَبَ قَالَ إِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِیمٍ ثُمَّ فَوَّضَ إِلَیْهِ أَمْرَ الدِّینِ وَ الْأُمَّةِ لِیَسُوسَ عِبَادَهُ؛ همانا خداى عزوجل پیغمبرش را تربیت كرد و نیكو تربیت كرد، چون تربیت او را تكمیل نمود، فرمود: «تو بر خلق عظیمى استوار هستى» سپس امر دین و امت را به او واگذار فرمود تا سیاست بندگانش را به عهده گیرد».

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اضافه کردند: خداوند متعال پیامبر خود را ادب کرد و شاگرد هم خوب یادگرفت؛ خداوند هم به پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) مدال داد و  امر دین و امت را به او واگذار کرد تا بندگان خود را سیاست کند.

ایشان تصریح کردند: ما می‌توانیم از این روایت چنین نتیجه بگیریم که اگر کسی مرحله ای از ادب را ندارد، حق مدیریت راهم ندارد؛ به بیان دیگر، شرط اول مدیریت، ادب است.

 

امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) ادب شده پیامبر اسلام(ص) هستند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  بیان داشتند: امام علی (علیه‌السلام) در وصیت خود به کمیل که از اصحاب سرّ حضرت بودند، می‌فرمایند: «إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ(صلّی‏الله‏علیه‏وآله) أَدَّبَهُ اللَّهُ عَزّوَجَلّ وَ هُوَ أَدَّبَنِی وَ أَنَا أُؤَدِّبُ الْمُؤْمِنِینَ وَ أُوَرِّثُ الْآدَابَ الْمُکَرَّمِینَ؛ خداوند پیغمبر را ادب کرد، پیغمبر هم من را ادب نمود؛ من دست پرورده او هستم و من ادب را برای انسان‌هایی که محترم و مکرم هستند، به ارث می‌گذارم».

دکتر مدنی در ادامه به روایتی از اصول کافی، جلد دوم، صفحه ۶۴۸ اشاره کردند که هم در منابع اهل سنت و هم شیعه آمده است و اظهار داشتند: پیامبرگرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) با همسر خود عایشه نشسته بودند چند یهودی وارد شدند، اولین یهودی که وارد شد، به جای سلام کردن گفت السّام علیک، یعنی مرگ بر تو! حضرت فرمودند: و علیک؛ یهودی دیگر وارد شد. او هم گفت: السام علیکم. باز پیامبر همان پاسخ را فرمودند.

همسر پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) بی طاقت شد و گفت: سام و عذاب و لعنت بر شما باد؛ حضرت رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: ای عایشه! گر فحش به صورتی مجسّم می‌شد، بد صورتی داشت، نرمش و مدارا بر هیچ چیز نهاده نشده جز این که آن را آراسته، و از هیچ چیز برداشته نشده، مگر این که آن را زشت کرده است، عایشه گفت: ای رسول خدا مگر سخن آنها را نشنیدی که گفتند «السّام علیکم» (یعنی مرگ بر شما). پیامبر فرمود: چرا شنیدم، آیا تو نشنیدی پاسخی را که به آنها دادم، گفتم: «علیکم» (یعنی بر خودتان)؛ سپس پیامبر فرمودند: هر گاه مسلمانی بر شما سلام کند بگویید: «سلام علیکم» . و اگر کافری سلام کند، بگویید: «علیک».

ایشان تأکید کردند: امام علی(علیه‌السلام) و حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) ادب شده این پیامبر هستند؛ پیامبری که به عیادت فرد یهودی رفتند که هر روز بر سرش آشغال می‌ریخت؟و در مقابل راهش خار و خاشاک قرار می‌داد تا موجب آزار و اذیت فراوان شود؛ مدتی از آن شخص خبری نمی شود و پیامبر جویای احوال فرد یهودی می‌شوند؛ به حضرت خبر می‌دهند که او بیمار است و پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) به عیادت آن فرد یهودی می‌روند و آن شخص تحت تأثیر اخلاق و منش پیامبر اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) قرار می‌گیرد و مسلمان می‌شود.

 

حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) در مکتب پیامبر اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) تربیت شدند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  عنوان کردند: حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) در مکتب پیامبر اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) تربیت شدند؛ ام سلمه می‌گوید: «اول بار که به خانه پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) آمدم، حضرت فرمودند که این دختر را ادب کنم؛ من شروع به آموزش حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) کردم، اما به خدا قسم او با ادب تر و آگاه تر از من به همه مسائل بود».

حجت الاسلام و المسلمین مدنی به روایتی از امام حسن(عليه السلام) اشاره کردند که فرمودند: «شب جمعه‌ای مادرم در محراب عبادتش به نماز و دعا ایستاده بود و تا طلوع فجر در حال سجده و رکوع بود. می‌شنیدم که یکایک همسایگان را دعا می‌کرد و اصلا برای اهل خانه چیزی نمی‌خواست و دعا نمی کرد. عرض کردم: ای مادر! چرا برای خود دعا نمی کنی، همان گونه که برای دیگران دعا می‌کنی؟؛ حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در پاسخ فرمودند: «یا بنی الجار ثم الدار؛ فرزندم اول همسايه، بعد خويشتن !».

ایشان یادآور شدند: همسایه‌های حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) همان همسایه‌هایی هستند که تا روز شهادت آن حضرت، به ملاقات ایشان نرفتند و از ولایت حضرت علی(علیه‌السلام) و دختر پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) دفاع نکردند؛ اینها همان همسایه‌هایی هستند که درب خانه تک تک آنها رفت و از آنها یاری طلبید، اما آنها کمک نکردند.

 

تأدیب نفس لازمه حضور و خدمتگزاری در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: همه ما از جمله کارکنان، اساتید و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  موظف هستیم که به اعتبار این که به نام حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) است، باید ادب ما فرق کند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تأکید کردند: ما که امروز در خانه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) مشغول به خدمتگزاری هستیم، موظفیم که ادب داشته باشیم؛ حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در برابر آنهایی که به اهل بیت(علیهم‌السلام) بی اعتنایی و ظلم کردند، ادب را نگه داشتند و دعا کردند؛ ما نیز باید این گونه باشیم.

ایشان عنوان کردند: حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) به مخاطبین جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به عنوان یک مجموعه آموزشی تربیتی موعظه می‌کنند که به تأدیب و تعلیم خودتان بپردازید؛ تأدیب نفس دارای دوبخش اخلاق حسنه و خلق حسنه است که خلق حسنه همان برخورد درست و مهربانانه است.

 

لازمه مدیریت در مجموعه آموزشی تربیتی، تأدیب نفس است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شدند: مدیران، معاونان، کارکنان و اساتید مجموعه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برای خدمتگزاری مشغول فعالیت هستند، بنابراین اگر برای خدمت آمدیم، باید رفتار و کردار ما همانی باشد که از مبانی اسلام به ما به ارث رسیده است .

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: پیامبرگرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله)، امام علی(علیه‌السلام) و حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) تأدیب شدند، ما هم تا زمانی که ادب نشدیم، حق مدیریت نداریم.

ایشان در پایان تأکید کردند: تأدیب و ادب در برخوردها باید رعایت شود؛ ما باید برخوردهای ناشایست را با ادب صحیح پاسخ دهیم، زیرا ما شیعه امامی هستیم که در میان جنگ که سپاه امام علی(علیه‌السلام) پاسخ ناسزاهای دشمن را می‌دادند، فرمودند: «من بدم میاد که شما فحش و ناسزا بگویید، نه برای این که او شایسته نیست، بلکه شما شایسته نیستید که ناسزا بگویید، این دهان شایسته گفتن ذکر «الحمد لله» و «سبحان الله» و «الله اکبر» است.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین مدنی این پیوند را فعال کنید.
 
جهت مشاهده فیلم سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین مدنی  این پیوند را فعال کنید.
 

مطالب مرتبط:

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

چهاردهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

پانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

شانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

هفدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

هجدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

فرصت‌شناسی حضرت زهرا(س) در شب‌های قدر
حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: پنهان بودن شب قدر برای استفاده از...
توافق در مسیر تکلیف، درسی بزرگ از سیره زندگی حضرت زهرا(س) است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: در بیان فضائل عملی امام علی(ع)، حضور تمام قد...
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) خبر داد: درخشش فارغ‌التحصیلان جامعه‌الزهرا(س) در تبلیغ دین
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: تاکنون هفت هزار بانوی طلبه غیرایرانی از ۹۲...
ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) مسئولیت داریم
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) با بیان اینکه ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س)...