فرم جستجو

حضرت خدیجه(س) با قامتی بلند در تمامی ارزش‌ها تجلی کرده است

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی تصریح کردند: حضرت خدیجه(س) با قامتی بلند در تمامی ارزش‌ها تجلی کرده است و یکی از تجلی‌گاه‌های آن بانوی گرامی که به خوبی ظهور پیدا کرده و موفق از این عرصه بیرون آمده است، عرصه همسری و ازدواج است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز سه شنبه -۱۶ خردادماه- در پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشتند: دیروزی که گذشت هم یادآور خاطر امام امت(رضوان الله علیه) بود، هم یادآور شهدای ۱۵ خرداد بود که سابقون و مقربون نهضت و انقلاب اسلامی هستند و مظلومانه به شهادت رسیدند و هم رحلت جانسوز حضرت خدیجه کبری(سلام‌الله‌علیها) بود.

 

نام خدیجه در میان اسامی دختران ما غریب است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  عنوان کردند: ما دین فراوانی نسسبت به حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) داریم و کمتر فرصت ادای این دین برای ما پیش می‌آید.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شدند: اگر دقت کنیم، مؤسساتی که به نام حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) باشد، کم است، نام خدیجه در میان اسامی دختران ما غریب است.

ایشان افزودند: آشنایی کودکان ما با حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) کم است، در حالیکه این بانوی بزرگوار آنچنان مقام، رتبه و عظمتی دارند که طبق آنچه که نقل شده است، رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در سفر معراج به جبرئیل می‌فرماید: «آیا حاجتی در زمین داری؟»؛ حضرت جبرئیل که یکی از چهار فرشته مقرب خداوند است که بسیاری از انبیا ظرفیت نداشتند که حضرت جبرئیل بر آنها نازل شود،  می‌گوید: «نیاز وحاجت من این است که سلام من و سلام خدا را به خدیجه ابلاغ کنی».

 

حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) اولین یاور دین اسلام هستند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تصریح کردند: حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) اولین یاور دین اسلام هستند، زن برجسته ای که در تمام جزیره العرب مشهور به «طاهره» و «عاقله» بودند.

دکتر مدنی ادامه دادند: در آن زمانی که همه مشغول رباخواری بودند، این بانو در آن فضا اهل تجارت بودند و کاروان‌های تجاری خود را به ایران و شام می‌فرستادند.

ایشان تأکید کردند: حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) در آن فضای آلوده ملقب به «طاهره» بود؛ آن حضرت با این جایگاه اجتماعی، زمانی که پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) اعلام بعثت کردند و بچه‌ها به آن حضرت سنگ می‌زدند، خود را سپر رسول خدا قرار می‌دادند تا از ایشان دفاع کنند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  بیان داشتند: حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) اولین زن مؤمن بودند که اسلام آوردند؛ این بانوی گرامی  بنا به روایات نقل شده از شیعه و سنی: «اوّل من آمن برسول الله من النّساء خدیجه؛ اولین کسی که به رسول خدا ایمان آورد از بین زنان، خدیجه بود».

 

حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) با قامت بلند در تمامی ارزش‌ها تجلی کرده است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی گفتند: حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) در دفاع از پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) و دین اسلام به گونه ای بودند که بنا بر روایات، رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در مکه دو رکن داشتند و زمانی که آن دو رکن یعنی حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) و حضرت ابوطالب(علیه‌السلام)  را از دست دادند، به آن حضرت امر شد که به مدینه مهاجرت کنند.

ایشان اضافه کردند: حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) کانون، مرکز و مادر ۱۱ امام معصوم(علیهم‌السلام) هستند؛ آن حضرت با قامت بلند در تمامی ارزش‌ها تجلی کرده است و یکی از تجلی‌گاه‌های آن بانوی گرامی که به خوبی ظهور پیدا کرده و موفق از این عرصه بیرون آمده است، عرصه همسری و ازدواج است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  اظهار داشتند: حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) یک زن و همسر موفق هستند و ازدواج ایشان یک ازدواج نمونه است.

 

یک جامعه‌الزهرایی باید همسر موفقی باشد

دکتر مدنی به وظایف جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با استفاده از سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) اشاره و تصریح کردند: مسئولین جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) و به ویژه طلاب و اساتید محترم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، همه باید نمونه یک همسر موفق باشند و تقاضا می‌کنم به آن برسید.

ایشان با تأکید بر مبحث ازدواج و همسر نمونه بودن، عنوان کردند:  اگر مسئولین آموزشی، تبلیغی، تربیتی، فرهنگی و پژوهشی و همچنین اساتید ما در تمام مأموریت‌های خود موفق شوند و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بالاترین نمره‌ها فارغ التحصیل شوند، اما نتوانند همسر نمونه باشند، ما به عنوان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  شکست خوردیم.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تأکید کردند: همه معاونت ها، دستگاه ها، واحد‌ها و مجموعه‌های جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) باید معطوف به این باشد که یک جامعه‌الزهرایی، همسر موفقی باشد.

 

شیطان در قالب‌های مختلف به مبارزه با نهاد ازدواج و خانواده آمده است

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شدند: یکی از مباحث برای همسر نمونه بودن، زمینه سازی اصل مسئله ازداوج است؛ در فرهنگ ما ازدواج یک امر مقدس است، اما با وجود این که نهاد خانواده و نهاد ازدواج یک نهاد فطری است، اما در طول تاریخ، شیطان و شیاطین انس و جن در قالب‌های مختلف به مبارزه با این نهاد آمدند.

ایشان با طرح این پرسش که امروز، جایگاه زن و خانواده و ازدواج در اندیشه غرب کجاست؟، افزودند: در فضایی که علوم تجربی سالاری می‌کرد و هیمنه و سلطه خود را برهمه جوامع گسترش داده بود،  نظریات فروید را مطرح کردند، اگر چه امروز هم بسیاری از روانشناس‌ها با نظرات فروید مخالف هستند، اما یکی از نظریه‌هایی که گسترش دادند، این بود که انسان غریضه مرگ و زندگی دارد و شهوت جنسی نباید سرکوب شود، والّا تبدیل به عقده می‌شود؛ در حالیکه اگر قید و بند و محدودیت نباشد، خانواده و ازدواج معنایی ندارد.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  اظهار داشتند: به مرور زمان، سیطره علوم تجربی کمرنگ شد و سیطره معنویت افزایش یافت و پست مدرنیته بعد از مدرنیته نیم نگاهی به معنویت داشت؛ شیاطین با توجه رویکرد بشر به دین و معنویت، همان نظریه را در قالب دین معرفی کردند.

 

عرفان های دروغین، ازدواج را استعمار نوین می خوانند

حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه دادند: عرفان‌های دروغین به عنوان معنویت و راه رسیدن به معنویت مطرح کردند که ازدواج استعمار نوین است؛ یعنی شما وقتی می‌توانید به اوج معنویت برسید که نهایت ارضای شهوانی را داشته باشید.  

ایشان یادآور شدند: شیاطین در دوران قبل از اسلام، مسیحیت را دچار تحریف کردند و رهبانیت را بدعت گذاری کردند و هنوز هم در مسیحیت باقی است، آنان معتقد هستند که اگر می‌خواهید به معنویت برسید، باید لذت را ترک کنید و تعلقات را باید کم کنید؛ ازدواج هم از مظاهر دنیا و یکی از لذت‌ها است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  اضافه کردند: در صدر اسلام نیز برخی به دنبال رهبانیت رفتند، از جمله عثمان بن مظعون، برادر رضاعی پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) که با تنی چند از مسلمانان تحت تأثیر موعظه‌های پیامبر به کوه‌های اطراف مدینه رفتند و مشغول نیایش شدند؛ همسر عثمان بن مظعون خدمت رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) آمد و ماجرا را تعریف کرد، پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) خشمگین شدند و فرمودند: « یا عثمان لم یُرسِلُنى اللّه بِالرُّهبانِیّة و لكن بَعَثنى بالحَنِیفیِّة السَّمحَة، اَصُوم و اُصلّى و اَلمِس اَهلى...؛ ای عثمان! خداوند متعال مرا به رهبانیت نفرستاده، بلکه با آیین مستقیم و ساده و آسان‌گیر فرستاده است. من هم نماز می‌خوانم. هم روزه می‌گیرم و هم نزد همسرم می‌روم. پس هر که آیین مرا دوست دارد، باید از سنت من پیروی کند».

 

ابعاد ازدواج در دین و فرهنگ اسلام

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با بیان اینکه ازدواج در فرهنگ اسلام، سه ویژگی دارد و در سه بعد قابل بررسی است؛ اظهار داشتند: یک بعد ازدواج، مصون سازی است؛ یعنی کسی که ازدواج می‌کند، در یک حدی در مقابل وسوسه‌های شیطان محافظت می‌شود.

ایشان افزودند: یک بعد دیگر ازدواج، رشد انسان است؛ در ازداوج، دو انسان که دارای دو فکر، دو سابقه و دو خانواده هستند و با هم تعارض و اختلاف سلیقه دارند، در یک خانه جمع می‌شوند و مجبور هستند که همدیگر را بپذیرند و تحمل کنند و همین موضوع آنها را رشد می‌دهد.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  تصریح کردند: انسان در اثر ازدواج تمرین می‌کند که گاهی مهار نفس خود را بکشد؛ می‌خواهد و دوست دارد، اما انجام نمی دهد؛ ازدواج باعث رشد انسان می‌شود و ظرفیتی برای انسان ایجاد می‌کند و به انسان قوت و قدرت می‌دهد.

حجت الاسلام و المسملین مدنی، بحث معنویت را بعد سوم ازدواج برشمرد و افزود: در باب معنویت، امام صادق(علیه‌السلام) در حدیثی می‌فرمایند: «رَکعَتانِ یُصَلّیهِما مُتَزَوِّجٌ أفضَلُ مِن سَبعینَ رَکعَهً یُصَلِّیها غیرُ مُتَزَوِّجٍ؛ دو رکعت نمازی که ازدواج کرده می‌خواند، برتر از هفتاد رکعت نمازی است که فرد ازدواج نکرده بخواند».

 

ازدواج یک ارزش است/ برای ازدواج موفق فرهنگسازی کنیم

ایشان تأکید کردند: بر اساس آیات و روایات اسلامی، ما معتقدیم که ازدواج یک ارزش است و وظیفه ما این است که برای آن فرهنگسازی کنیم؛ البته باید زمینه‌های آن را هم فراهم کنیم، اما بحث فرهنگسازی بسیار مهم است.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  به روایتی از امام رضا(علیه‌السلام) اشاره کردند که فرمودند: «زنی خانمی خدمت امام باقر (علیه‌السلام) رسید و گفت: من خانمی «متبتله» هستم؛ آن حضرت سوال کردند: و ما التَّبَتُل عِندَک؟؛ منظورتان از تبتل چیست؟ آن زن جواب داد: من هرگز ازدواج نخواهم کرد و می‌خواهم با این کار، فضیلت و منزلتی به دست آورم؛ حضرت فرمودند: « إنصَرِفی فلو کان فی ذلک فضلٌ لَکانَت فاطمة علیها السلام أحَقُّ به مِنکَ؛ از این تصمیم بازگرد، اگر بی همسری فضیلت بود، فاطمه(سلام‌الله‌علیها) به آن شایسته‌ تر از تو بود».

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تأکید کردند: حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) در اولین فرصت زندگی ازدواج کردند و به بهترنی وجه همسر نمونه بودند.  

 
جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی این پیوند را فعال کنید.

 

جهت مشاهده فیلم سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در پنجمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید
 
 
 

مطالب مرتبط:

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

چهاردهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

پانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

شانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

هفدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

هجدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

مدیر جامعه‌الزهرا(س): حضرت زهرا(س) الگوی ما در عمل هستند
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی با بیان اینکه حضرت زهرا(س) الگوی ما در عمل هستند،...
حضور حضرت زهرا(س) در جبهه حق الگویی برای ما است
مدیر جامعه‌الزهرا(س) تصریح کردند: ما درسی که از زندگی حضرت زهرا(س) گرفتیم این...
فرصت‌شناسی حضرت زهرا(س) در شب‌های قدر
حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: پنهان بودن شب قدر برای استفاده از...
توافق در مسیر تکلیف، درسی بزرگ از سیره زندگی حضرت زهرا(س) است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: در بیان فضائل عملی امام علی(ع)، حضور تمام قد...