فرم جستجو

الگوی خانواده در سیره اهل بیت(ع) بر محور مودت و رحمت است

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مدنی با بیان اینکه خانواده سلطه‌مدار، خانواده زهرایی نیست، تصریح کردند: آنچه که ما در سیره اهل بیت(علیهم‌السلام) می‌بینیم، زندگی خانواده، لبریز از مودت و رحمت است و این می‌تواند الگوی موفقی برای خانواده باشد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه -۱۷ خردادماه- در ششمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشتند: روز گذشته به مناسبت یادکردی از عظمت‌های حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) وارد بحث اساسی همسر موفق و ازدواج موفق شدیم.

 

توفیق در صحنه خانواده باید در ما تجلی پیدا کند/ اسلام ازدواج را امری مقدس و معنوی تلقی می‌کند

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) عنوان کردند: یکی از ابعادی که باید از سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در زندگی ما به عنوان یک مسلمان و همچنین با عنوان اختصاصی جامعه الزهرایی تجلی پیدا کند، توفیق در صحنه خانواده و موفقیت در مرحله ازدواج است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به اصل مسئله ازدواج، تصریح کردند: ازدواج یکی از شاهکارهای اسلام است که بر خلاف بسیاری از مکاتب، ازدواج را امری مقدس و معنوی تلقی می‌کند.

ایشان یادآور شدند: بنا بر روایات اسلامی، اگر شما نماز خود را در خانه بخوانید، دو رکعت نماز شما، دو رکعت محسوب می‌شود؛ اگر در مسجد محله بخوانید، ۲۵ رکعت حساب می‌شود؛ اگر در مسجد جامع بخوانید، تعداد ارزش رکعات بیشتر می‌شود و به همین ترتیب در مسجد النبی و مسجد الحرام به صورت مضاعف حساب می‌شود.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  ادامه دادند: اگر نماز شما با ازدواج برگزار شود، ثواب هفتاد رکعت را دارد؛ یعنی همان فرهنگ و نگاهی که اسلام به مسجد دارد و اعمال انسان را کمال می‌دهد، اسلام همان نگاه سراسر تقدس را به ازدواج دارد؛ ازدواج در فرهنگ اسلامی مانند این است که خانه خود را به مسجد تبدیل کرده اید؛

 

الفت و رحمت همواره در خانواده قرآنی وجود دارد

حجت الاسلام و المسلمین مدنی اضافه کردند: خداوند در آیه ۲۱سوره روم می‌فرماید: «وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً ؛ و از جمله نشانه هاى او این است که براى شما از جنس خودتان همسرانى آفرید تا در کنارشان آرامش یابید و میان شما الفت و رحمت برقرار ساخت تا نسل بشر را تداوم بخشد».

ایشان تأکید کردند: ما باید این آیه را به عنوان شاخص تلقی می‌کنیم که خانواده قرآنی، خانواده ای است که بین اعضای آن، الفت و رحمت وجود دارد.

 

خانواده سلطه مدار نه اسلامی و نه مطابق سیره اهل بیت(ع) است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه در تیپ شناسی ازدواج، سه تیپ خانواده را می‌توان ارائه داد، گفتند: یکی از تیپ‌های خانواده، خانواده ای است که سلطه و قدرت حاکم بر آن خانواده است؛ مبنای این زندگی این است که حاکم دارد، اگر حاکم آقا باشد، مردسالاری و خانم باشد، زن سالاری است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی بیان داشتند: در تیپ خانواده ای که سلطه و قدرت حاکم است، این تیپ زندگی نه اسلامی است؛ نه مطابق با سیره اهل بیت(علیهم‌السلام) است و نه موفق است.

 

خانواده سلطه مدار در معرض گناهان سنگین قرار می‌گیرد

ایشان تصریح کردند: صریح قرآن این است که مدیریت خانواده با مرد است و هیچ تردیدی در آن نیست؛ اما به معنای قدرت و سلطه و زور نیست، در مجموعه ای که زور حاکمیت کند، این خانواده چند خصوصیت دارد؛ از جمله در این خانواده، هیچ گاه صمیمیت نیست زیرا محبت با زور حاصل نمی شود.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  یادآور شدند: در خانواده ای که سلطه و قدرت حاکم است، صمیمیت و صفا در زندگی وجود ندارد؛ همچنین سلطه و قدرت در خانواده باعث ایجاد عقده می‌شود؛ انسان‌های کارآمدی در جامعه بودند که وقتی در زندگی قرار گرفتند، چون همسر آنها سلطه داشتند، انسان‌های خموده و عقده‌ای شدند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: زورگویی و سلطه در خانواده، گناهان سنگینی به دنبال دارد و انسان را از بندگی خداوند متعال دور می‌کند؛ بنابراین این الگو، الگوی موفق، اسلامی و مطابق سیره اهل بیت(سلام‌الله‌علیها) نیست.

ایشان به حکمت ۲۱۲ نهج البلاغه اشاره کردند و اظهار داشتند: امام علی(علیه‌السلام) می‌فرمایند: بِئْسَ الزَّادُ إِلَى الْمَعَادِ الْعُدْوَانُ عَلَى الْعِبَادِ؛ ظلم بر بندگان خدا بد توشه اى براى سفر آخرت است»؛ برخی در برابر ظلم همسر خود صبر می‌کنند تا در فرصت مناسب انتقام بگیرند؛ همان طور که در حدیثی آمده است: « یَوْمُ آلْمَظْلُومِ عَلَى الظَّالِمِ أَشَدُّ مِنْ یَوْمِ الظَّالِمِ عَلَى آلْمَظْلُومِ؛ روز انتقام مظلوم از ظالم، شدیدتر از روز ستم کردن ظالم بر مظلوم است».

 

حق در خانواده گرفتنی نیست/خانواده عدالت محور مورد رضایت اهل بیت(ع) نیست

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه به دومین الگوی خانواده اشاره و عنوان کردند: الگو و تیپ دوم، خانواده ای است که در آن حق و عدالت حاکم است؛ شاید ابتدا تصور شود که این الگو، الگوی مناسبی است، اما این الگو اسلامی و مورد رضایت اهل بیت(علیهم‌السلام) نیست.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی یادآور شدند: حق و عدالت جزء مقدس ترین کلمات ما است، اما خانواده جای حق نیست و بسیاری از طلاق‌هایی که وجود دارد، ناشی از نفهمیدن همین نکته است.

ایشان ادامه دادند: افراد تصور می‌کنند که چون حق دارند، می‌توانند از حقوق خود در زندگی خانوادگی استفاده کنند و حق خود را بگیرند؛ اما همه جا حق گرفتنی نیست و خانواده نیز از جمله آنهاست.

 

الگوی ما به عنوان جامعه‌الزهرایی(سلام‌الله‌علیها) باید بر معیار ایجاد مودت و رحمت میان خانواده استوار باشد

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به روایتی در زمان پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) مبنی بر لزوم اهمیت اطاعت و پیروی زن از شوهر، بیان داشتند: اجازه خروج زن از خانه با مرد است، اگر مرد اجازه ندهد، زن حق بیرون رفتن از خانه ندارد؛ اما در خانواده بنا نیست که حق و عدالت باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تصریح کردند: برخی مردان تصور می‌کنند که حق دارند تا دیروقت بیرون از خانه باشند؛ از آن طرف برخی زنان از این حق استفاده می‌کنند که در ازای مبلغی در خانه همسر کار کنند و یا به فرزند خود شیر دهند، در حالیکه این حق، حق گرفتنی نیست؛ حق و عدالت در خانواده برای مرحله ای است که پای انسان به دادگاه باز شد؛ در آنجا مبنا و معیار، حقوق است.

 

خانواده سلطه‌مدار، خانواده زهرایی نیست/الگوی خانواده در سیره اهل بیت(ع) لبریز از مودت و رحمت است

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) به سومین الگوی خانواده اشاره و تصریح کردند: زندگی ما باید بر معیار ایجاد مودت و رحمت اداره شود؛ آنچه که ما در سیره اهل بیت(علیهم‌السلام) می‌بینیم، زندگی خانواده، لبریز از مودت و رحمت است و این می‌تواند الگوی موفقی برای خانواده باشد.

ایشان تأکید کردند: خانواده سلطه‌مدار، خانواده زهرایی نیست؛ همانطور که امام علی(علیه‌السلام) فرمودند: «- فوالله - ما اغضبتها و لا اکرهتها علی امر حتی قبضها الله عزوجل الیه و لا اغضبتنی و لا عصت لی امراً. و لقد کنت انظر الیها فتنکشف عنی الهموم و الأخزان؛ به خدا سوگند هیچ‌گاه فاطمه علیه السلام را به خشم نیاوردم و او را بر کاری - که میل نداشت - وادار نکردم تا روزی که خداوند او را برد و او نیز هیچگاه مرا به خشم نیاورد و از فرمان من سرپیچی نکرد و هر گاه که به او می‌نگریستم، نگرانی‌ها و غم‌ها از من زدوده می‌شد».

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در پایان بیان داشتند: خانواده الگوی زهرایی(سلام‌الله‌علیها)، خانواده «حقم را بگیرم» نیست، اگر بخواهیم حق و عدالت را در خانواده جاری و برقرار کنیم؛ اشتباه است و خانواده یک پله بالاتر است.

 

جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در ششمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.
 
جهت مشاهده فیلم سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در ششمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هشتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

نهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

یازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

چهاردهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

پانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

شانزدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

هفدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

هجدهمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)

گروه خبری: 

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

فرصت‌شناسی حضرت زهرا(س) در شب‌های قدر
حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: پنهان بودن شب قدر برای استفاده از...
توافق در مسیر تکلیف، درسی بزرگ از سیره زندگی حضرت زهرا(س) است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: در بیان فضائل عملی امام علی(ع)، حضور تمام قد...
ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) مسئولیت داریم
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) با بیان اینکه ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س)...
عفاف و پاکدامنی در زندگی حضرت زهرا(س) در اوج درخشش است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: حضرت زهرا(س) در عین حال که در جامعه، حضور...