فرم جستجو

خانواده جامعة الزهرایی، باید برای یکدیگر، «نعم العون علی طاعة الله» باشند

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با بیان اینکه ازدواج دارای ماهیت های متعددی است اظهار داشتند: ازدواجی که الگوی آن فاطمی و علوی باشد برای همیاری در جهت طاعت الهی است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سید محمود مدنی» مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) روز یکشنبه – ۲۱ خرداد – در هشتمین جلسه از سلسله جلسات «منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها)» که با حضور اساتید، کارکنان و طلاب جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، بیان داشتند: زن و مرد متدین باید یاری گر یکدیگر در انجام اوامر الهی باشند که اگر با کمک یکدیگر به افق های الهی نزدیک شوند، این زندگی می تواند زندگی زهرایی و علوی باشد.

 

الگوی یک خانواده موفق را می توان از زندگی حضرت زهرا(س) برداشت کرد

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با بیان اینکه الگوی یک خانواده موفق را می توان از زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) برداشت کرد، اظهار داشتند: خداوند در آیه ۲۱ سوره روم می فرماید: « وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً» و اگر با الگوگیری از زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) به ماهیت ازدواج نگاه کنیم، این نگاه کمک زیادی در برنامه ریزی های زندگی و کیفیت رفتار و عملکرد در ارتباط با خانواده به ما خواهد کرد.

 

ازدواج دارای ماهیت‌های متفاوتی است

ایشان در ادامه به تبیین واقعیت، حقیقت و ماهیت ازدواج پرداختند و افزودند: ما عقدهای زیادی همچون بیع، رهن، اجاره و ازدواج داریم که هر کدام دارای ماهیت خاصی است.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی در ارتباط با انواع ماهیت ازدواج خاطر نشان کردند: در یک دوران و در میان اقوام و قبایلی، ماهیت ازدواج به عنوان قرارداد همکاری اقتصادی بود و به زن به عنوان یک نیروی کار رایگان نگاه می شد که در کنار مرد بر روی زمین و مزرعه کار کند.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با بیان اینکه در حال حاضر هنوز گاهی به ازدواج به دید اقتصادی نگاه می شود، تصریح کردند: این نگاه مصیبت بار باعث شده که دخترانی در اوج فضایل اخلاقی و مهارت های زندگی به‌خاطر نداشتن موقعیت اقتصادی و مرفه خانوادگی، در خانه بمانند.

ایشان در ادامه گفتند: نگاه دوم به قصه ازدواج، ماهیت پایگاه اجتماعی است که با ازدواج حاصل می شود که در گذشته افراد یک خانواده پادشاهی برای کسب موقعیت بهتر اجتماعی، با یک خانواده پادشاهی دیگر ازدواج می کردند که ازدواج محمدرضا پهلوی با خواهر فاروق مصر، برای ایجاد همین مسئله بود زیرا خانواده پهلوی از خود موقعیت اجتماعی نداشتند و می خواستند خود را به خاندان اهرام مصر برسانند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تاکید کردند: برخی افراد در هنگام ازدواج تنها به دنبال این هستند که با چه خانواده صاحب نامی ازدواج می کنند و همین که بگویند با فرزند فلان شخص ازدواج میکنم برایشان کافی است و شناخت شخصیت و تفکر خود دختر یا پسر را در نظر نمی گیرند.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) سومین نگاه به ازدواج را «ادامه نسل» خوانده و بیان داشتند: در اسلام به مقوله فرزند آوری بسیار اهمیت داده شده ولی ماهیت ازدواج برای فرزند آوری نیست و به همین دلیل می توان در ازدواج شرط کرد که فرزندی نیاوریم.

ایشان افزودند: نگاه دیگر به ازدواج نگاه ادفاع شهوت است زیرا مرد و زن نیازهایی دارند و باید این نیاز ارضا شود و برای اینکه از راه حلال ارضا شود راه ازدواج پیش گرفته می شود که این نگاه مقدسی است و در مقابل کسانی است که بی بند و بار هستند؛ اما این هدف ابتدایی ازدواج است و تمام هدف آن نیست.

 

در حلال جای غیرت ورزی نیست و در مقابل نسبت به حرام باید غیور بود

حجت الاسلام و المسلمین مدنی سپس به تشریح ماهیت ازدواج فاطمی و علوی پرداخته و اظهار داشتند: علامه مجلسی در بحارالانوار (جلد ۳ صفحه ۱۱۸) به جریان ازدواج حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) و حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) اشاره می کند که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) صبح روز عروسی با قدحی از شیر به منزل آنها رفتند.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در ارتباط با این رفتار پیامبر(صلی الله علیه و آله) تصریح کردند: در روایات اشاره شده که در حلال جای غیرت ورزی نیست و در مقابل نسبت به حرام باید غیور بود؛ در حالی که امروزه در تلاش هستند غیرت ما را نسبت به حرام کم کنند و این مسئله باعث ایجاد مقوله ای به نام «دوست دختر؛ دوست پسر» شده در حالی که در ایام قدیم به این چنین شخصیتی فاسقه گفته می شد.

ایشان در ادامه به غیرتمند بودن پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) اشاره کردند و گفتند: پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: پدرم ابراهیم(علیه السلام) غیرت داشت و من از او غیرتمندترم و پیامبر(صلی الله علیه و آله) دعا کردند خدا بینی کسی را که غیرت ندارد، به خاک بمالد؛ پس اگر روزی جامعه ای بخاطر بی غیرتی به زمین خورد نباید تعجب کرد.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی افزودند: با توجه به اینکه مستحب است وقتی چیزی به خانه می برید اول به دختر بدهید؛ پیامبر(صلی الله علیه و آله) قدح شیر را ابتدا به حضرت فاطمه(سلام الله علیها) داد و فرمود: فاطمه ام؛ جانم به فدایت از این شیر میل کن و بعد ظرف شیر را به امیرالمومنین(علیه السلام) داد و فرمود جان پسرعمویت فدای تو باشد؛ از این شیر بنوش.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) تاکید کردند: اوج محبت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) به امیرالمومنین(علیه السلام) را در این روایت می بینیم که چطور مورد خطاب قرار می گیرند و وقتی پیامبر(صلی الله علیه و آله) این عبارت را می گویند دیگر تکلیف ما مشخص است که وقتی نام امیرالمومنین(علیه السلام) را می بریم باید بگوییم خودم، پدر و مادرم، فرزندان و هرچه دارم به فدای شما باد.

 

اصل ازدواج این است که همسران یکدیگر را در مسیر قرب الهی کمک کنند

ایشان افزودند: خداوند پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) را از آنچه نام و یاد خدا در آن خانه برده شده بود آگاه کرد که این عروس و داماد در همان شب اول ذکر خدا را فراموش نکردند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی با اشاره به اینکه سوال رسول الله(صلی الله علیه و آله) از حضرت علی(علیه السلام) درباره همسرش، مبین ماهیت ازدواج فاطمی و علوی است؛ خاطر نشان کردند: پیامبر(صلی الله علیه و آله) از حضرت علی(علیه السلام) پرسیدند همسرت را چطور یافتی؟ و حضرت علی(علیه السلام) فرمود: «نعم العون علی طاعة الله» خوب همکار و کمک کاری در مسیر طاعت خدا برای من فراهم شد.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) تصریح کردند: اصل ازدواج این است که همسران یکدیگر را در مسیر قرب الهی کمک کنند و هر کس نقش خود را ایفا می کند و باید ببیند من در هدایت همسرم و قرب او به سوی خدا همکار خوبی بودم یا نه؟

ایشان در ادامه با بیان اینکه توجه به اعمال و روحیات معنوی قبل و بعد از ازدواج پاسخ دهنده همیاری در امر اطاعت خداست گفتند: کسی که قبل از ازدواج نماز شب می خوانده باید ببیند بعد از ازدواج به انجام آن سهل انگارتر یا جدی تر شده و در روحیات معنوی خود قبل و بعد از ازدواج چه تفاوت هایی ایجاد شده است.

 

اول باید خانواده را ساخت/ همه نسبت به خانواده وظیفه امر به معروف و نهی از منکر داریم

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تاکید کردند: همه ی ما خصوصا شوهران نسبت به زنان خود وظیفه ی امر به معروف و نهی از منکر داریم و خداوند نیز به پیامبر می فرماید: « يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ »( احزاب/۵۹) اول به زنانت و بعد دخترانت و بعد زنان مومنین بگو؛ و این نوع دستور نشان می دهد اول باید خانواده را ساخت و این امر به همه افراد و مردان تعلق می گیرد نه فقط روحانیون.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اینکه افراد خانواده در کنار یکدیگر هستند اظهار داشتند: امام صادق(علیه السلام) می فرمایند وقتی آیه « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ »(سوره تحریم/آیه ۶) نازل شد یکی از صحابه گریه کرد که من در کار خودم ماندم حال باید بار خانواده ام را به دوش بکشم؟ که پیامبر اکرم فرمودند: « حَسْبُكَ أَنْ تَأْمُرَهُمْ بِمَا تَأْمُرُ بِهِ نَفْسَكَ وَ تَنْهَاهُمْ عَمَّا تَنْهَى عَنْهُ نَفْسَكَ ؛ کافی است که آن‌ها را امر کنی به انجام اعمالی که خودت را به انجام آن امر می‌کنی».

ایشان افزودند: شاید وجود عبارت « الْحِجَارَةُ » در این آیه نشان دهنده این است که اگر در دنیا که دیواره های کوره ها و ظروفی که حامل آهن مذاب هستند، از سنگ است و این بخاطر آتش نگرفتن سنگ با حرارت های دنیوی است، ولی در قیامت آتشی برپا می شود که سنگ ها در آن می سوزند و خداوند دستور می دهد که خود و خانواده تان را از این آتش حفظ کنید.

 

همسران در بهشتی و جهنمی کردن یکدیگر نقش دارند

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مدنی تصریح کردند: یک خانواده جامعه الزهرایی، چه مرد چه زن آن، باید نعم العون علی طاعه الله باشد، همانطور که حضرت زهرا(سلام الله علیها) و حضرت علی(علیه السلام) اینگونه بودند.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به نقش همسران در بهشتی و جهنمی کردن یکدیگر بیان داشتند: گاهی یک زن، شوهرش را از ته جهنم به بهشت می برد همانند زن «زهیر بن قین» که او را به یاری امام حسین(علیه السلام) فرستاد در حالی که خود زهیر نمی خواست برود و گاهی زن و شوهر هر دو با هم به جهنم می روند.

ایشان در ادامه گفتند: با وجود اینکه وظیفه ما این است که زن و شوهر یکدیگر را به قرب الهی برسانند ولی نباید با این امر اشتباه شود که اگر یک خانم جامعه الزهرایی وارد یک زندگی شد مدام نصیحت کند و به انجام اعمال مستحبی همچون نماز شب وادار کند.

حجت الاسلام و المسلمین مدنی تاکید کردند: دعوت به اعمال عبادی شیوه و حدود دارد که نباید مورد غفلت واقع شود و ضمن اینکه همدیگر را به خدا نزدیک می کنیم باید در چهارچوب باشد و آنچه در ابتدای امر مهم است انجام واجبات و ترک محرمات است و نباید در مستجبات و مکروهات فشار آورد.

مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به زندگی امام خمینی(ره) اظهار داشتند: ایشان در روز اول زندگی مشترک شان به همسر خود می گویند از تو انتظار دارم تمام واجبات را انجام دهی و تمام محرمات را ترک کنی و غیر از آن از تو هیچ انتظاری ندارم.

ایشان افزودند: گاهی ما دچار تعصبی می شویم و در انجام اعمال عبادی به اطرافیان فشار می آوریم و این امر باعث بدبینی مردم به دین و روحانیت می شود، زیرا آنچه که وظیفه است واجبات و مکروهات است و در دعوت به انجام مستحبات و مکروهات باید به ظرفیت افراد نگاه کرد.

حجت الاسلام مدنی در پایان خاطر نشان کردند: به عنوان یک الگوی از زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) می آموزیم که مرد و زن ما باید «عون علی طاعه الله» برای یکدیگر باشند و اگر زندگی در غیر این مسیر می گذرد اشتباه است و اگر زندگی «عون علی معصیت الله» باشد خسر الدنیا و الاخره است و اگر خنثی باشد، زندگی را تلف کرده ایم و به هدف اصلی نرسیدیم.

 
جهت دریافت فایل صوتی سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در هفتمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.
 
جهت دریافت فایل تصویری سخنرانی مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در هفتمین جلسه منشور فاطمی این پیوند را فعال کنید.

 

مطالب مرتبط:

اولین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

دومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

سومین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

چهارمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

پنجمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

ششمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

هفتمین جلسه از سلسله جلسات منشور فاطمی بر مبنای سیره حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)

 

گروه خبری: 

نظرات (۲)

ناشناس (تایید نشده)
لطفا لینک روز های قبل و بعد رو هم قرار بدید که پیوستگی مطالب مشخص باشه
۱۳۹۶/۰۳/۲۲ ساعت ۱۹:۱۶:۰۰
modir۲
با سلام و ادب از پیشنهاد خوب شما سپاسگزاریم. حتما اقدام خواهد شد.
۱۳۹۶/۰۳/۲۳ ساعت ۱۴:۰۸:۵۸

ارسال نظر

سوال امنیتی
این سوال برای آزمایش اینکه کاربر انسان است یا ربات و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می باشد.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط

فرصت‌شناسی حضرت زهرا(س) در شب‌های قدر
حجت الاسلام و المسلمین مدنی اظهار داشتند: پنهان بودن شب قدر برای استفاده از...
توافق در مسیر تکلیف، درسی بزرگ از سیره زندگی حضرت زهرا(س) است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: در بیان فضائل عملی امام علی(ع)، حضور تمام قد...
ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س) مسئولیت داریم
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) با بیان اینکه ما نسبت به اهداف سازمانی جامعه‌الزهرا‌(س)...
عفاف و پاکدامنی در زندگی حضرت زهرا(س) در اوج درخشش است
مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) تصریح کردند: حضرت زهرا(س) در عین حال که در جامعه، حضور...