پیکر آیت‌الله محقق کابلی(ره) در قم تشییع می‌شود

آیت الله محقق کابلی

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر آیت‌الله شیخ قربانعلی محقق کابلی(ره) در قم برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، مراسم تشییع پیکر آیت‌الله شیخ قربانعلی محقق کابلی مرجع تقلید شیعیان در قم برگزار می‌شود.

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله محقق کابلی روز پنجشنبه 23 خرداد ساعت 18 از مسجد امام حسن عسکری(ع) به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار و پیکر مطهر آن مرحوم در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده می‌شود.

گفتنی است در پی رحلت این عالم ربانی، شورای علمای شیعه افغانستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد کلیه حوزه های علمیه در سراسر افغانستان به مدت سه روز تعطیل شد.

حضرت آیت‌الله کابلی پیش از مرجعیت، سوابق سیاسی و جهادی داشته است. او در اقامت کوتاه خود در کویته، به اتفاق عده‌ای از مهاجرین افغانستانی، سازمان دفاع از حریم اسلامی را تأسیس کرد. این سازمان در قم تبدیل به اتحادیه علماء افغانستان شد و مدتی بعد در گروه پاسداران جهاد اسلامی افغانستان ادغام گردید.

محقق پس از آن در تلاش مشترک با برخی افراد دیگر برای وحدت گروه‌های شیعه، در ائتلاف‌های متعدد این گروه‌ها حضور داشت. این تلاش‌ها سرانجام به تشکیل حزب وحدت اسلامی افغانستان در تابستان ۱۳۶۸ش در بامیان منجر شد. محقق کابلی در جلسه افتتاحیه حزب وحدت به عنوان دبیر شورای‌عالی نظارت انتخاب گردید. او پس از سقوط حکومت طالبان، چندین بار به افغانستان سفر کرد و در بیانیه‌ها و سخنرانی‌های متعدد، بر مشارکت شیعیان در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان افغانستان، و توصیه به دولت افغانستان برای کاهش تبعیض و فساد تأکید کرده است.

آثار نوشتاری آیت‌الله محقق در سه گروه فقه و اصول، اخلاق و تربیت، و احکام و تکالیف منتشر شده است.کتاب‌های مباحث الفقهیه که ۵ جلد آن منتشر شده، الخمس، تحریر العروة و وظیفة القضات از آثار فقهی وی است. منهاج الصلحاء، رساله عملیه وی به عربی و کتاب مناسک حج، در توضیح احکام حج از دیگر نوشته‌های وی به شمار می‌آید.

آیت‌الله محقق کابلی پس از سال‌ها خدمت علمی و اجتماعی در عراق، افغانستان و جمهوری اسلامی ایران، شامگاه (دوشنبه 20 خرداد) در سن 91 سالگی در شهر قم چشم از جهان فروبست.

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر

ارتباط با جامعة الزهرا(س)

  • نشانی: قم، سالاریه، بلوار بوعلی
  • مرکز تلفن: ۳۲۱۱۲۰۰۰
  • دورنگار: ۳۲۹۲۵۱۱۰
  • صندوق پستی: ۳۷۱۸۵۳۴۹۳
  • کد پستی: ۳۷۱۶۹۱۶۶۵۱